A jövő vagy mi? AI valóság szerintem:
Első találkozásom az AI-al 2018-ban volt, amikor az első gyakornoki fizumból, 20 évesen egy több napos fejlesztői konferenciára mentem, ott beültem olyan előadásokra is, amikről szinte semmit nem tudtam. Egy kiscsoportos teremben volt szó a neuroscience-ről, azaz az mai nevén az AI vagy LLM mögött rejlő algoritmusokról és azok működéséről.
Akkor azt gondoltam, ez ennyi lenne?
Mármint egy nagyon mély és érdekes téma, de röviden: valószínűség számítás. Megmondja melyik betű vagy szó illik oda a rengeteg adatból, amit látott már az adott modell és ezt kapod vissza. Mindenki használta és én legyintettem, hááát egy valószínűség gépre tenni bármit is? Ez butaság!
Persze az élet nem így alakult, eltelt pár év és oda jutottunk, hogy generált képek és videók tömkelegével van tele az internet, AI WILL TAKE OVER THE WORLD, NOBODY WILL EVER HAVE TO WORK AGAIN…
Semmi bajom nincs az n8n és agentic AI megoldásokkal. Erre azt mondtam, hogy wow automatizáció? Végre! Na, de elveszi majd a monitort is előlem? Nah meg coding is dead?
Hasonlót építünk mi is, igen ám csak a gond az volt, hogy ehhez már érteni is kell és igazából hasonló szinten, mint rpa és powerautomate, uipath és társaihoz. Tehát ezt Mancikának nem adod oda, hogy hajrá, csinálj folyamatot. Semmi gond, ez volt a második fázis, hogy agentic is the next thing, ekkor jöttek elő a kurzusok és videósok, hogy ezzel az egyszerű n8n trükkel automatizáltam a teljes ügyfélkezelésem, csináld meg te is 5 percben elmondom, hogy kell. Majd egy olyan méretű workflow ábrát láttál, ami 4k felbontás mellett is 10%-al fért csak ki, kb. 20-30 lépés tool-ok, api kulcsok, connection kialakítás és sorolhatnám.
De mivel ő AI szakértő, erről nem érdemes lemaradni.érdemes lemaradni.
A lényeg, hogy megpróbáltam és lehet túl maximalista vagyok, de egy valós környezetben nem tudom azt mondani egy ügyfélnek, hogy persze 70%-ban megoldjuk a gondjaid. Automatizálhatjuk a céged működését, de csak 65% hogy azt csinálja, amit kell.
Gondold el, egy autógyárban 85% pontosság mit okoz? Percenként gurulnak le a kész autók, de legyen egy orvosi eszköz akkor, egy élet megér 90%-ot? Melyik szakmában milyen hibázási rátával dolgoznak? Percenként gurulnak le a kész autók, de legyen egy orvosi eszköz akkor, egy élet megér 90%-ot? Melyik szakmában milyen hibázási rátával dolgoznak? Hibázunk persze emberek vagyunk, de olyan hatásfokon dolgozunk, amit az AI és sokminden más sem tud helyettesíteni. Robot a gyárban persze erősebb, de olyan dolgoknál, mint kábelek berakása és fűzése emberek kellenek, mert precízek és ezt nem lehet vagy nem éri meg utánozni. Mi emberek nem lineárisan gondolkozunk, több szálon több gondolat kering egyszerre és abból áll össze minden. Nincs összefüggés és nem is megfejthető.
ChatGPT-ből évek után kiexportáltam a dolgaim, több száz mb, lokálisan ezer videó, a legújabb m4 pro minden gépen, közben leolvad az asztalról 100%-on pörögve… 1 év perplexity pro, gemini pro, copilot (direkt nem működik, vagy csak valaki trollkodik?), aztán végül beadtam derekam a messiásnak említett claude-nak.
A technológia ezer éve itt van velünk, tensorflow és hasonló ML library-kal élünk és rengeteg hasznos dolog van, azokat részesítsük előnyben. Nem ebben nőttünk fel, azt tanultuk, hogy ami az interneten van nagyrészt FAKE, a másik fele kamu, csak beírnak az emberek valamit. Ezt tanulta be az AI, majd utána azt gondoltuk legyen akkor jó mindenre? Ez működik, akkor mi a sellingpoint?
Amit látsz a fake social media világban, hogy
Fake világban olyan tempót diktálunk az agyunknak, miszerint 2 hónapnyi kemény munkát akarunk 2 óra alatt elvégezni. Pár év alatt elért, megcsinált valaki úgy gondolod megleszel vele 2 hét alatt ezzel. Az illúziót kapjuk, hogy gyorsabban elérjük a céljainkat, van ennek értelme? Nem az út a fontos és a tudás, amit felszedsz magara amíg eljutsz a célodig? De ez nem számít, amíg előttünk van a mézes madzag, pedig látjuk csak fáj beismerni, hogy HOPP zsákutca.
Túl nagy ahhoz hogy elbukjon…
